Production Year: [1936]: A megfagyott gyermek korának (1920) egyik legnagyobb sikerfilmje volt. A beszámolók szerint akkora volt az érdeklődés a film iránt, hogy elővételben árusítottak – és adtak el szinte minden – jegyet a vetítésekre, amelyeken megrendülten zokogott a közönség. Balogh Béla a hangosfilmkorszakban újra megrendezte saját filmjét. A Tomi, a megfagyott gyermek szinte csak a címében és az elárvult gyerek motívumában osztozik a némafilmmel. Baloghot ekkor már a felvilágosult nevelési elvek és a kisebbségekkel vállalt szolidaritás érdekelte. A remake-ben a kisfiú életét nem annyira a szegénység, mint az arisztokrata rokonság rideg, távolságtartó nevelése keseríti meg. Jelentős különbség az is, hogy az 1935-os feldolgozás happy enddel zárul, amivel Balogh Béla a változó közönségigényt, a harmincas évek könnyedebb filmízlését igyekezett kiszolgálni.
{“id”:103,”instanceName”:”Player 2 (copy) (copy) (copy) (copy) (copy) (copy)”,”videos”:[{“title”:”Tomi”,”description”:”description”,”info”:”info”,”thumbImg”:”http:\/\/mr-nabucco.x3.hu\/filmarchivum\/wp-content\/uploads\/2022\/08\/martha-ivers.jpg”,”mp4″:”https:\/\/archive.org\/download\/tomi-a-megfagyott-gyermek\/Tomi%20-%20A%20megfagyott%20gyermek.ia.mp4″,”prerollAD”:”no”,”prerollGotoLink”:”prerollGotoLink”,”preroll_mp4″:”preroll_mp4″,”prerollSkipTimer”:”prerollSkipTimer”,”midrollAD”:”no”,”midrollAD_displayTime”:”midrollAD_displayTime”,”midrollGotoLink”:”midrollGotoLink”,”midroll_mp4″:”midroll_mp4″,”midrollSkipTimer”:”midrollSkipTimer”,”postrollAD”:”no”,”postrollGotoLink”:”postrollGotoLink”,”postroll_mp4″:”postroll_mp4″,”postrollSkipTimer”:”postrollSkipTimer”,”popupAdShow”:”no”,”popupImg”:”popupImg”,”popupAdStartTime”:”popupAdStartTime”,”popupAdEndTime”:”popupAdEndTime”,”popupAdGoToLink”:”popupAdGoToLink”}],”videoPlayerWidth”:600,”videoPlayerHeight”:450,”responsive”:false,”videoPlayerShadow”:”off”,”colorAccent”:”#cc181e”,”posterImg”:”http:\/\/mr-nabucco.x3.hu\/filmarchivum\/wp-content\/uploads\/2022\/08\/rb.jpg”,”logoShow”:”No”,”logoPath”:””,”logoPosition”:”bottom-right”,”logoClickable”:”No”,”logoGoToLink”:”http:\/\/codecanyon.net\/”,”allowSkipAd”:true,”onFinish”:”Play next video”,”autoplay”:true,”loadRandomVideoOnStart”:”No”,”shuffle”:”No”,”playlistBehaviourOnPageload”:”opened”,”playlist”:”Off”,”playlistScrollType”:”light”,”hideVideoSource”:true,”showAllControls”:true,”rightClickMenu”:false,”autohideControls”:2,”hideControlsOnMouseOut”:”No”,”fullscreen”:”Fullscreen native”,”nowPlayingText”:”No”,”infoShow”:”No”,”shareShow”:”No”,”facebookShow”:”No”,”twitterShow”:”No”,”mailShow”:”No”,”facebookShareName”:”Elite video player”,”facebookShareLink”:”http:\/\/codecanyon.net\/item\/elite-video-player-wordpress-plugin\/10496434″,”facebookShareDescription”:”Elite Video Player is stunning, modern, responsive, fully customisable high-end video player for WordPress that support advertising and the most popular video platforms like YouTube, Vimeo or self-hosting videos (mp4).”,”facebookSharePicture”:””,”twitterText”:”Elite video player”,”twitterLink”:”http:\/\/codecanyon.net\/item\/elite-video-player-wordpress-plugin\/10496434″,”twitterHashtags”:”wordpressvideoplayer”,”twitterVia”:”Creative media”,”googlePlus”:”http:\/\/codecanyon.net\/item\/elite-video-player-wordpress-plugin\/10496434″,”embedShow”:”No”,”embedCodeSrc”:”http:\/\/yourwebsite.com\/player\/deploy\/index.html”,”embedCodeW”:746,”embedCodeH”:420,”embedShareLink”:”http:\/\/codecanyon.net\/”,”youtubeControls”:”custom controls”,”youtubeSkin”:”dark”,”youtubeColor”:”red”,”youtubeQuality”:”default”,”youtubeShowRelatedVideos”:”Yes”,”vimeoColor”:”00adef”,”videoType”:”HTML5 (self-hosted)”,”submit”:”Save Changes”,”rootFolder”:”http:\/\/mr-nabucco.x3.hu\/filmarchivum\/wp-content\/plugins\/Elite-video-player\/”}
Sutyi, a bajkeverő cigány kislány újabb népszerű gyerekfigurát teremtett, akit Ádám Klári még további két Balogh-filmben játszott el. Érdekesség, hogy A megfagyott gyermek mindkét feldolgozása plágiumperbe keveredett: a némafilm miatt Eötvös József jogörökösei perelték a filmet forgalmazó Atlantic vállalatot, amiért az nem vásárolta meg tőlük a megfilmesítési jogokat, a hangosfilm kapcsán pedig a forgatókönyv egy korábbi változatát író Lakner Artúr fordult a bírósághoz, mert úgy vélte, az ő verziójából dolgozott Balogh Béla, mégis a nevelt lányát, Szepes Máriát tüntették fel forgatókönyvírónak. Balogh tagadta a vádakat.
Egy emlékezetes jelenet a filmből: Lacika végső elkeseredésében felkeresi édesanyja sírját, és elalszik – megfagy a téli hidegben. A lelke – a korszakban népszerű filmtrükk, az áttűnés révén – kilép a testéből, és felmegy a mennyországba. (A mennyország kapuját a Városliget Jáki-kápolnája alakítja.) Ott újra találkozik édesanyjával, ajándékokat és ételt kap. Balogh Béla vörös színűre festett, kommunista utópiaként jeleníti meg a túlvilágot, ahol eltűnnek az osztálykülönbségek szegények és gazdagok között. Balogh a Tanácsköztársaság alatt is forgatott (híradó)filmeket, ami miatt a Horthy-korszak elején elővették, de végül nem fogták perbe.
Lassú internet, illetve nagyobb videónál előfordulhat, hogy a videóra másodpercet is várnod kell, indítás után!..