Hamis Mosoly

aug 2, 2021 by

Hamis Mosoly

„Sose szoktam hazudni, neked meg pláne nem tudnék” – gyakran kimondjuk, de valóban igaz ez? „A legtöbben azt gondoljuk, hogy csakis akkor hazudunk, ha valakit megpróbálunk szándékosan félrevezetni. Egyes hazugságok nagyobbnak, míg a többi kisebbnek tűnik; néhány teljesen valótlan állításokat tartalmaz, míg mások csak pár részletet ferdítenek el vagy hagynak ki. Vannak hazugságok, melyek egyértelműen azok, azonban vannak olyanok is, amelyekről nehezen lehet eldönteni. Bizonyos hazugságok önzőek, míg néhány valaki mást próbál védeni.” Az elfogulatlan gondolkodást többek között nehezíti az, hogy a hazugságnak számtalan árnyalata létezik. Értékelése és megítélése több tényezőtől is függ, erősen befolyásolják a körülmények: ki, kinek, mikor, mennyit, mekkorát hazudunk, de leginkább – mi volt vele a célunk? “Tovább is van, mondjam még…?-” –

Amit igazságnak gondolunk, az lehet, hogy csak a mi igazságunk, de nem az abszolút igazság- azaz a maga módján mindenkinek igaza lehet, miközben senkinek sincs.

Mivel alapvető igényünk az, hogy önértékelésünket optimális, lehetőleg minél pozitívabb szinten tartsuk, szeretjük azt hazudni magunknak, hogy mi személy szerint nem szoktunk hazudni, hiszen saját hazugságaink beismerésével romba dőlne az önmagunkról alkotott kép. Éppen ezért gyártunk előszeretettel hazugságokat a hazugságról, melyek egyszerre szolgálhatnak fegyverként és pajzsként: magunkat védhetjük, miközben másokat támadhatunk vele…

Lassú internet, illetve nagyobb videónál előfordulhat, hogy a videóra másodpercet (esetleg egy kicsivel többet) is várnod kell, indítás után!..

Related Posts

Share This

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.